Με τις ευλογίες του πρωτοπρεσβυτέρου κ. Αρχοντούλη Γεωργίου έγινε ο αγιασμός του δημοτικού και νηπιαγωγείου Κοκκαρίου. Εδέσματα προσέφερε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Στον αγιασμό παραβρέθηκε η διευθύντρια πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Σάμου κ. Εμμανουηλίδου Αλεξία.

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η γιορτούλα μας για το κλείσιμο αυτής της χρονιάς.Οι εκπαιδευτικοί Αρχοντούλης Γιάννης και Πιερίδης Χρήστος ανέλαβαν την οργάνωσή της.Παιχνίδια,γυμναστικές επιδείξεις και τραγούδια πρωτοστατούσαν στην εκδήλωση.Τα παιδιά της έκτης μας αποχαιρέτησαν με τα συγκινητικά τους λόγια.Φωνές,χορός,τραγούδια με πρωταγωνιστές τα παιδιά δημοτικού αλλά και του νηπιαγωγείου.Καλό καλοκαίρι σε όλους,καλή πρόοδο και καλές βουτιές!

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Κ.Π.Ε Ομηρούπολης Χίου στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης «Γνωρίζοντας Τη Μαστίχα» από την Τετάρτη 1 Ιουνίου έως την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2016. Η εκπαιδευτική επίσκεψη διήρκησε 3 ημέρες και υπεύθυνη ήταν η δασκάλα Τσερμεντσέλη Μαρία.Μαζί με τα παιδιά ήταν η έκτη τάξη του δημοτικού σχολείου Μαραθόκαμπου. Τα παιδιά επισκέφθηκαν τα μαστιχοχώρια Πυργί και Μεστά όπου γνώρισαν την ιστορία τους κάνοντας διάφορες δράσεις και παίζοντας παιχνίδια, το εργοστάσιο μαστίχας , τη βιβλιοθήκη του Κοραή και το λαογραφικό μουσείο Καλλιμασιάς . Στο χωριό της Καλλιμασιάς τα παιδιά μετέβησαν σε ένα χωράφι με σχίνους όπου με βιωματικό τρόπο είδαν όλη τη διαδικασία καλλιέργειάς τους , από το ασπροχωμάτισμα και το καθάρισμα μέχρι το κέντημα και το μάζεμα της μαστίχας.Το πρόγραμμα οργανώθηκε από τον υπεύθυνο του Κ.Π.Ε κύριο Σπυράκη Σταύρο ο οποίος όλες τις μέρες δημιούργησε ένα ευχάριστο κλίμα. Οι μαθητές το ευχαριστήθηκαν , γέμισαν εικόνες από τη Χίο και γνώρισαν από κοντά αυτό το μοναδικό προϊόν.

Την Παρασκευή στις 20 Μαϊου 2016 οι τάξεις πρώτη,δευτέρα,τρίτη και τετάρτη επισκέφτηκαν το τυπογραφείο "Image" και την Πυροσβεστική.Συνοδοί της εκδρομής ήταν οι δασκάλες Ψαρουδάκη Μαρίσα, Εκλεμέ Άννα και Κιμίσογλου Μακρίνα. Τα παιδιά μέσα στην περιέργεια που τα διακατέχει έθεσαν πολλές ερωτήσεις και στις δύο υπηρεσίες.Έφυγαν ενθουσιασμένοι τόσο από τ τυπογραφείο που είδαν όλη τη διαδικασία τύπωσης της μοναδικής εφημερίδας της Σάμου " Σαμιακόν Βήμα" όσο κι από την πυροσβεστική που ανέβηκαν στο πυροσβεστικό όχημα,έριξαν νερό με τη μάνικα και έβαλαν κράνη,που αυτόματα μετατρέπονταν σε μικροί και μικρές πυροσβέστες. Ευχαριστούμε θερμά τον δημοσιογράφο Μάνο Στεφανάκη και το προσωπικό από το" Image" αλλά και τον κο Μανόλη Μόττο και τους πυροσβέστες μας για τιςπολύτιμες πληροφορίες τους.Να σημειωθεί ότι τα παιδιά πήραν συνέντευξη κι από τη μοναδική γυναίκα πυροσβέστη! Την εκπαιδευτική αυτή τα παιδιά τη χάρηκαν πολύ και το διασκεδάσανε!