Την εβδομάδα από τις 11/4/2016 έως 15/4.2016 τη Σχολική Μονάδα Κοκκαρίου έλαβε μέρος στη "Σχολική Εβδομάδα εθελοντισμού Let's do it Greece 2016". Ο Σύλλογος δασκάλων αλλά και τα παιδιά όλων των τάξεων διαμόρφωσαν και καθάρισαν το προαύλιο του σχολείου.Επίσης, με ζήλο,μεράκι και δημιουργικότητα διακόσμησαν τους εξωτερικούς τοίχους τόσο του νηπιαγωγείου όσο και του δημοτικού σχολείου. Το σχολείο από την αρχική του άχρωμη κι αδιάφορη μορφή

.....μετατράπηκε σε ένα ζωντανό κομμάτι της καθημερινότητας του χωριού,βάζοντας απλά και μόνο χρώμα! Τα χαμόγελα είναι ζωγραφισμένα στα πρόσωπάκια των παιδιών και  ο προαύλιος χώρος έγινε ακόμα πιο περιζήτητος και θελκτικός στα παιδιά!Ένα μεγάλο μπράβο ,κυρίως στην κυρία Άννα  Εκλεμέ που με τα μαγικά της χέρια και πινέλα μας προσέφερε έναν εντυπωσιακό χώρο χαλάρωσης,ψυχαγωγίας και διασκέδασης.Τέλος,στην προσπάθεια αυτή συνέφερε κι ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων που με δικά του έξοδα ανακατασκεύασε τις βρύσες του προαύλιου χώρου.